Poznań Motor Show to największe targi motoryzacyjne w Polsce, które odbywają się od 31 marca do 3 kwietnia 2016 r. Podczas targów wystawianych jest ponad 1000 samochodów, a organizatorzy przewidują udział od 110 do 130 tysięcy odwiedzających. Targi motoryzacyjne w aktualnej formie organizowane są od 1992 roku, choć przez kryzys motoryzacyjny od 2004 do 2009 nie były organizowane i zachodziła obawa, że jedne z największych targów motoryzacyjnych w Europie zostaną wymazane na stałe z kalendarza. Aktualnie Poznań Motor Show należy do piątki największych takich targów organizowanych w Europie.
W tym roku wystawia się 120 wystawców (27 marek samochodów osobowych), zajmują oni 8 pawilonów (3 – samochody osobowe) i powierzchnię 50 tysięcy m2. Podczas targów zobaczyć można wiele znanych i podziwianych marek samochodowych takich jak: Rolls-Royce, Ferrari, Aston Martin, Jaguar, Maserati, Porsche, Lamborghini, Bentley. Oczywiście nie zabrakło też marek znanych i często widzianych na polskich drogach, które często przedstawiały swoje najnowsze modele, cieszące się nie mniejszym zainteresowaniem jak auta super-sportowe.
Niestety niektóre osoby trochę zawiodły się na targach i można było mieć wrażenie, że w tym roku powierzchni zajmowana przez to, co najbardziej interesowało odwiedzających, czyli samochody osobowe była dużo mniejsza niż w tamtym roku, a ilość wystawianych marek, szczególnie w segmencie supersportowym, mniejsza. Brakowało na targach kilku marek obecnych rok temu. Wielu liczyło na Alfę Romeo z modelem Giulia i na Arrinerę Hussarya, która była swoistą wisienką na torcie poprzednich targów.
Warto dodać, że wiele marek pokazało klasę przy przygotowaniu swoich stoisk, w tym pokazując swoje najlepsze modele i przygotowując swoje stanowiska na najwyższym światowym poziomie. Na czele najlepiej przygotowanych marek na targi motoryzacyjne, jakiś czas temu wyszły marki z grupy VW, teraz już tylko powiększając przewagę. Cała grupa mieściła się obok siebie w jednej hali, która była przygotowana z dbałością o każdy szczegół nie wyłączając sufitu. Widać, że dla grupy VW polski rynek jest bardzo ważny i do każdej premiery podeszli z profesjonalnym przygotowaniem starając się nawet ściągnąć twórców samochodów, jak to miało miejsce w przypadku Audi e-tron.
Najciekawsze samochody Poznań Motor Show 2016
Infiniti Q60 3,0l V6 405KM 475 NM lub 2,0l R4 211KM, 350NM (polska premiera, druga w Europie) – samochód, który wzbudzał bardzo duże zainteresowanie, a w którym marka Infiniti pokłada nadzieję, udowadniając to, ciekawie przygotowaną premierą z udziałem prawdziwych muzyków. Marka, która jest słabo znana w Polsce, bo obecna jest u nas dopiero od 2008, coraz chętniej się na nim rozpycha. Infiniti Q60 ma oczywiście napęd na tył lub cztery koła i oferowany będzie z ich nowatorskim systemem steer-by-wire, dzięki któremu nie sterujemy kołami mechaniczne, lecz elektronicznych – kierownica nie jest połączona bezpośrednio z kołami, ciekawa sprawa, dająca wiele nowych możliwości.
BMW M760LI 6,6l V12 610KM 800NM (polska premiera) – odpowiedź bawarskiego producenta na Audi S8 i Mercedes S63 AMG. Największa i najnowsza limuzyna BMW doczekała się nie tyle najbardziej luksusowej wersji jak i najszybszej. Ta wielka limuzyna o długości 5238 mm potrzebuje tylko 3,7 sekundy, aby osiągnąć 100 kilometrów na godzinę ze startu zatrzymanego, a prędkość maksymalna została ograniczona elektronicznie do 305 km/h. Silnik pochodzi bezpośrednio z Rolls-Royc’a, a i w środku poczujemy się równie luksusowo jak w Royce z tym, że dużo bardziej multimedialnie i nowocześnie. BMW 7 to już nie super-szybki samochód z ciekawą elektroniką, lecz super szybki komputer, do którego doczepiono 4 koła i słusznej wielkości silnik.
Jaguar F-Pace 3,0 V6 340KM i 380KM 459NM, 2,0 tdi 180KM 430NM, 3,0 V6 tdi 300KM 700NM (polska premiera) – odpowiedź Jaguara na jeden z najnowszych trendów motoryzacyjnych, czyli przesiadkę z luksusowych limuzyn na luksusowe SUVY. Tak jak w przypadku Maserati, tak i Jaguara wielu obawiało się SUVa w wykonaniu tej marki. Na szczęście Jaguar F-Pace jest pięknym i ciekawym autem, które w środku jest wykonane jak na Jaguara przystało (niestety nie oznacza to super luksusowego wykonania). Najszybszy Jaguar przyśpiesza w 5,5s od 0-100km/h. Cena samochodu zaczyna się od 199 900 zł, lecz lista opcji, sięgająca prawie 50 stron, łatwo podniesie tę kwotę.
Maserati Levante 3,0 430KM 580NM, 3,0 V6 tdi 275HP 600NM (prawie polska premiera) – chyba najbardziej gorące auto targów Poznań Motor Show 2016. Wiele osób obawiało się SUVa w wykonaniu “sportowej” marki Maserati. Teoretycznie taki SUV kompletnie nie pasuje do wizerunki marki z trójzębem. Na szczęście bardzo się postarali, aby pasował do reszty modeli i nie zepsuł dobrej reputacji firmy. Można stwierdzić, że im się to udało i powstał prawdziwy samochód z charakterem i sportowymi ambicjami (rozkład mas 50: 50), pod warunkiem, że ktoś nie kupi diesla, tylko benzynę, która jako jedyne pasuje do tego auta. Silnik benzynowy gwarantuje przyśpieszenie do 100 km/h w czasie 5,2 sekundy, co potrafi zaskoczyć nie jednego posiadacza samochodu ze znaczkiem M lub S.
Maserati Gran Turismo MC Stradale 4,7 V8 460KM 520NM – samochód, który stał spokojnie ukryty z tyłu na stoisku Maserati jakby czekał na moment do ataku i pożarcia każdego, kto sie do niego zbliży. Jest to jedna z ostatnich edycji tego pięknego coupe, jak nie ostatnia. Gwarantuje przyśpieszenie od 0 do 100 km/h w 4,5 sekundy i prędkość maksymalną 303 km/h, czyli wolniej niż BMW 7M, lecz gdybym miał wybierać bez wahania brałbym to już trochę przestarzałe coupe. Śmiało można stwierdzić, że jest to najpiękniejsze Gran Turismo jakie aktualnie można kupić i nie dziwne, że Maserati mimo 9 lat na rynku nie może go niczym zastąpić. Maserati proszę wprowadź lifting multimediów i sprzedawaj go jeszcze kolejnych 9 lat, ja wciąż zbieram.
Audi e-tron Quattro Concept 496KM 800NM, silniki elektryczne – przyszłość motoryzacji używająca energii słonecznej do ładowania akumulatorów dodatkowo wyposażona w wyświetlacze OLED i laserowe światła oraz gwarantująca zasięg prawie 500 kilometrów. Audi mówi o wprowadzeniu go do seryjnej produkcji w 2018 roku. Na prezentacji Audi chwaliło się, że jest to model o najbardziej konsekwentnych ostrych cięciach na rynku – pokazujący w jakim kierunku zmierza design samochodów Audi, zresztą już widoczny w najnowszych modelach.
Nissan Juke R 3,8l V6 600km 650NM – najbrzydszy i najbardziej objechany samochód targów warty ponad 2 mln złotych. Dość dziwne połączenie miejskiego cross-over’a z technologią od super-sportowego samochodu gwarantuje przyśpieszenie 3,5s. do 100km/h i powodujący zainteresowanie na ulicy dorównujące tego gdybyśmy jechali co najmniej Lamborghini. Gdybyś się jednak z jakiś dziwnych niewyjaśnionych powodów się nad nim zastanawiał to będzie wyprodukowany tylko w liczbie 17 sztuk i o dziwo Nissan nie chwali się, że już wszystkie wysprzedane.
DS Divine Concept 1,6 270KM 330NM – jeden z nielicznych prototypów pokazanych w Poznaniu. Mam nadzieję, że w tym kierunku będzie szła nowa marka DS, jeśli chodzi o wygląd swoich samochodów. Divine jest to mały sportowy coupe pokazujący kilka rozwiązań nad jakimi pracuje aktualnie Citroen i ich marka DS: laserowe reflektory i większa możliwość personalizacji wnętrza, gdzie niektóre elementy, będziemy mogli sami w 15 minut wymienić.
Oprócz tych wyżej wymienionych było też wiele innych samochodów, na których widok serce przechodziło test wytrzymałości: